Drugi, najwyższy szczyt świata, przez himalaistów uważany za ?górę gór?, jako cel i elitarne wyzwanie. Używa się jednak również nazwy, która istnieje w miejscowej tradycji - Czogori (Qogir, Chogo Ri). Najpiękniejsza góra świata, jak twierdzi wielu himalaistów, wznosi się w masywie Baltoro Mustagh, pomiędzy Tybetem od północy i Pakistanem od południa. Jej kształtna piramida jest symbolem piękna gór, jest też najtrudniejszym ze wszystkich ośmiotysięczników. To szczyt szczególny także jeśli chodzi o położenie, odsłonięty i wyizolowany, narażony na potężne wiatry i ekstremalne warunki pogodowe. K2 znajduje się w paśmie Karakorum, na jego zachodnim krańcu, na rozwidleniu granic: chińskiej, indyjskiej i pakistańskiej.
W grani szczytowej K2 są dwa wierzchołki: główny, północno-wschodni i o 31 metrów niższy od niego wierzchołek południowo-zachodni. Oddzielone od siebie są nieznacznym obniżeniem w grani, dzieli je w linii prostej 150 metrów. Z niższego opada zachodnia ściana, z wyższego stromy stok z barierami lodu, przechodzący w wypłaszczenie zwane Ramieniem, ale zaraz potem urywający się stromą ścianą w kierunku lodowca Godwin Austen. Z K2 związane są trzy lodowce. Od południa i wschodu wypływa właśnie Godwin Austen Glacier, który posiada odnogę Savoia Glacier. Zaś na północnych podnóżach masywu ściele się K2 Glacier, zwany również często w literaturze Qogir Glacier. To cztery z najdłuższych lodowców świata ( poza regionem polarnym) Sam masyw tworzą jeszcze góry: Angel (6845 m) i Junction Peak (6826 m). Przełęczami ograniczającymi masyw są: od północnego zachodu Savoia Saddle (6250 m) i od północnego wschodu Skyang La (6526 m).
Karakorum, to pasmo o szerokości 180 km i długości 400 km na północny zachód od głównego łańcucha Himalajów. Znajdują się tu cztery ośmiotysięczniki, oprócz K2, także Broad Peak (8047), Gasherbrum II (8035) i Gasherbrum I( Hidden Peak 8068m n.p.m). Cztery najsławniejsze ściany K2 to: wielka południowa ściana, która spiętrza się nad tradycyjnym obozem bazowym na lodowcu Godwin-Austen. Z lewej strony ogranicza ją południowo - zach. filar osiągalny od przełęczy Negrotto Col - znajduje się tam także charakterystyczna wypukłość zwana ?Grzybem?. Z prawej strony południowej ściany przebiega klasyczna droga pierwszego wejścia południowo wschodnią granią, zwaną ?Żebrem Abruzzi?. Znajduje się tu słynny element tej drogi zwany ? Ramieniem - jako szeroka póła śnieżna na wys. 8000 m n. p. m. Tutaj właśnie miały miejsce wiele nieszczęśliwych wypadków.
Historia eksploracji:
Historia eksploracji zaczyna się jeszcze w XIX wieku, kiedy to rozpoczęto przymiarki do poznania góry. Jednak o pierwszej poważnej wyprawie możemy mówić w odniesieniu do ekspedycji Eckensteina, który w 1902 roku wraz ze swymi kompanami dotarł na wysokość niemal 6700 m. W 1909 roku miała miejsce wyprawa księcia Abruzzów i chociaż dotarła zaledwie do wysokości 6000 metrów, przyniosła bardzo wiele informacji dotyczących topografii, co pozwoliło dalszym wyprawom na łatwiejsze poruszanie się w masywie. W roku wybuchu II wojny światowej przekroczono wreszcie barierę 8000 metrów na K2. Dokonali tego Amerykanin F. Wiessner i Szerpa Pasang Dawa Lama. Doszli wówczas do wysokości 8370 metrów, korzystając z drogi, która prowadzi Żebrem Abruzzów. Tą samą drogą atakowali górę uczestnicy włoskiej wyprawy kierowanej przez Ardito Desio. 31 lipca 1954 roku szczyt najpiękniejszej góry osiągnęli Lino Lacedelli i Achille Compagnoni.
Polacy na szczycie
W 1976 roku pod K2 pojawili się Polacy, którzy pod kierownictwem Janusza Kurczaba atakowali grań północno -wschodnią. Eugeniusz Chrobak i Wojciech Wróż dotarli na 8400, ale szczytu wówczas nie zdobyto. Łaskawą góra okazała się dla naszych himalaistów dopiero w roku 1986, kiedy to weszło na nią aż pięciu Polaków. Niestety, na zawsze pozostali na niej wówczas Tadeusz Piotrowski, Dobrosława Miodowicz-Wolf i Wojciech Wróż.
Jako pierwsza Polka (i pierwsza kobieta) szczyt zdobyła 25 czerwca 1986 r. Wanda Rutkiewicz. Dwa tygodnie później wierzchołek osiągnęli Jerzy Kukuczka i Tadeusz Piotrowski (bardzo trudnym środkowym żebrem południowej ściany), a na początku sierpnia ich wyczyn powtórzyli Przemysław Piasecki i Wojciech Wróż (przeszli wtedy cały filar południowy).
Informacje zawarte na niniejszej stronie nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 i następnych kodeksu cywilnego. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie lub wykorzystanie zawartości tej strony bez pisemnej zgody autora i webmastera jest zabronione.