Patagonia


Kultowe szczyty dla Ciebie!


english
version


Wyprawy i trekkingi w Andy, Kaukaz, Himalaje, Karakorum, Pamir.

wyprawy
trekkingi
glerie
terminy
kontaktBiuletyn Politechniki Śląskiej

Wywiad z Ryszardem Pawłowskim


Wyjazdy cykliczne

Ama Dablam - Nepal
6856 m.n.p.m.

Ama Dablam


Cho-Oyu - Chiny, Nepal
8201 m.n.p.m.

Cho-Oyu


Elbrus - Rosja (Kaukaz)
5642 m.n.p.m.

Elbrus


Aconcagua - Argentyna
6962 m.n.p.m.

AcouncaguaZobacz film
"HIMALAIŚCI W STREFIE ŚMIERCI"

HIMALAIŚCI W STREFIE ŚMIERCI
Historia Ryszarda Pawłowskiego

Moje wyprawy...
zamów książkę

Smak Gór

"Ryszard Pawłowski
40 lat w górach"

WYWIAD - RZEKA

40 lat w górach
zamów książkę
Gasherbrum II (8035 m.n.p.m.)

Gniazdo Gasherbrumów znajduje się w Karakorum i jest ich aż siedem, pomiędzy Baltoro Glacier na zachodzie, a North Gasherbrum Glacier na północy i Urdok Glacier od wschodu. Najbliższym szczytem położonym w kierunku północno-zachodnim jest Falchan Kangri, czyli Broad Peak. Masyw, w którym leży Gasherbrum II, wznoszący się na wysokość 8035 m n.p.m., składa się jeszcze z Gasherbruma East (7772 m) oraz kilku ciekawych turni, w tym Spur Tower (7310 m) w grani łączącej Gasherbrum II z Gasherbrumem IV (7925 m).
Gasherbrum II jest najniższym ośmiotysięcznikiem Karakorum o pięknej sylwetce regularnej piramidy. Leży na północ od Gasherbruma I, od którego oddzielony jest przełęczą Gasherbrum, osiągającą wysokość 6500 metrów. W stronę zachodnią biegnie grań ku Gasherbrum III i Gasherbrum IV. Dwa wyraźne żebra daje się również wyróżnić w południowej flance.

Uwaga: Wyprawa przeznaczona jest wyłącznie dla osób z doświadczeniem wysokogórskim,
obytych z wysokością. Konieczne jest bardzo dobre przygotowanie kondycyjne.

Zdobycie szczytu:
W 1934 roku, wyprawa poprowadzona przez znanego alpinistę Güntera O. Dyhrenfurtha dokonała rekonesansu grupy Gasherbrumów. Na kolejnych alpinistów góra musiała czekać 22 lata i poddała się niemal bez walki, za pierwszym razem. 7 lipca 1956 roku austriacka wyprawa pod kierownictwem Fritza Moraveca zdobyła wierzchołek. Oprócz kierownika wyprawy, szczyt osiągnęli jeszcze Joseph Larch i Johann Willenpart. Austriacy rozpoczęli wspinaczkę z lodowca Gasherbrum Południowy, następnie południowo-zachodnim żebrem i śnieżnym tarasem na grań wschodnią, skąd na wierzchołek.


Polskie podboje
Gasherbrum II nie był w tamtych czasach zbyt obleganym szczytem. Kolejna wyprawa znalazła się u jego podnóży dopiero w 1975 roku. Francuzi poprowadzili wówczas nową drogę południowym żebrem. Byli to Marc Batard i Yannick Seigneur. 13 dni po ich wejściu, 1 sierpnia 1975 roku szczyt osiągnęli Janusz Onyszkiewicz, późniejszy Minister Obrony Narodowej, Krzysztof Zdzitowiecki i Leszek Cichy, uczestnicy wyprawy kierowanej przez Wandę Rutkiewicz. Tydzień później (9 sierpnia) na szczycie stanęli jeszcze Marek Janas, Andrzej Łapiński i Władysław Woźniak, a po kolejnych trzech dniach także Anna Okopińska i Halina Krüger-Syrokomska.cofnij   strona głównaPatroni, sponsorzy i przyjaciele wypraw:

Elite Gdynia Stalexport portalgorski.pl sklepgorski.pl
Bergans Kayland THIS 1


Patagonia - Ryszard Pawłowski © 2007
webdesign : emoweb
Informacje zawarte na niniejszej stronie nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 i następnych kodeksu cywilnego.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie lub wykorzystanie zawartości tej strony bez pisemnej zgody autora i webmastera jest zabronione.